wtorek, 12 lipca 2011

Wyjazd, podróż, zakwaterowanie
Wyruszyliśmy po Mszy Świętej, z Bożym błogosławieństwem na drogę i na cały turnus. Jak zawsze, jak od 12 lat. CARITAS - znaczy miłość miłosierną. Miłość, która się udziela, i która mówi "daj siebie innym". Tej miłości nie da świat. Tej miłości świat nie zna. Tę miłość przyniósł na świat Jezus z Nazaretu. "Miłujcie się tak, jak ja was umiłowałem" - nikt inny tak nie uczył. Jezus uzdrawiał chorych, karmił głodnych, umywał nogi swoim przyjaciołom, i na koniec oddał życie na krzyżu za każdego z nas, przyjaciół i nieprzyjaciół, wierzących i niewierzących. On dał to całkiem nowe przykazanie miłości wzajemnej - "jak ja was umiłowałem". W takiej wspólnocie mnie poznacie i doświadczycie największych tajemnic dostępnych człowiekowi na ziemi.

3 komentarze:

 1. I was putting my little ones to bed last night and thinking about Caritas. (I had just read your statement above.) You are so right, it truly is contagious, this love that you describe:
  As I was washing little feet I contemplated the image of Jesus washing the apostles' feet. I was transformed from being a tired mother to a woman who suddenly knew a little bit of caritas.
  And this came all the way from Poland to America! A miracle. A gift. Yes, it is contagious.
  Thank you for that.

  OdpowiedzUsuń
 2. Hurra! Lucy - we both are now wirtual participants (but actual) in Caritas-Murzasichle summer camp (or as we name this sort of events "kolonie", a little bit like spiritual and cultural colonialism :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Hi Lucy, I'm Jan, Jozef's son. My mom wanted to write to you so I'm doing the translation :)
  My mom says:
  I'm very glad to get to know you through my husband. Thank you very much for your kind comment on our Caritas Blog. I saw your house on google maps and I think your neighbourhood is very pretty (I love how your house is hidden behind the trees). I'm sorry my English is not good enough to answer you personally but to be able to talk with you I'll try to learn something more. Let's meet more often on our blog! Our children are very curious about you and your family and have a lot of questions. Grażyna

  OdpowiedzUsuń